5 najpopularniejszych mitów żywieniowych

Czy wiesz, jak jesz? – Rozwiewamy wątpliwości dotyczące mitów jedzeniowych!

Wszyscy wiemy, że dieta jest bardzo ważnym elementem naszego zdrowia. W obecnych czasach posiadamy dużą wiedzę o produktach, które spożywamy. Chcemy się właściwie odżywiać i dobrze zbilansować naszą dietę. Wraz z popularyzacją wiedzy i dostępem do informacji mamy nieograniczony wgląd do przeróżnych wskazówek co jest dla nas odpowiednie, a czego lepiej się wystrzegać. W konsekwencji coraz częściej znajdujemy informacje sprzeczne lub niezgodne z prawdą.

Czy umiesz zatem rozpoznać żywieniowy fake news? My zrobiliśmy to za Ciebie!

Poniżej rozprawiamy się z często powielanymi mitami. Mogą Cię zaskoczyć!

 

owoce | Lipiforma

 

Mit 1: Odstawienie soli powoduje niedobór jodu w organizmie.

W Polsce jod najczęściej spożywany jest w postaci soli jodowanej. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niestety jego występowanie w naturalnych zasobach na terenie naszego kraju jest bardzo ograniczone.

W związku z tym został wprowadzony obowiązek jodowania soli przeznaczonej do bezpośredniego spożycia przez człowieka. Po upływie kilku lat od tej decyzji przeprowadzono badania potwierdzające, że w wyniku stosowania diety bez soli jodowanej istnieje większe ryzyko niedoboru tego pierwiastka. Nie jest to jednak jednoznaczne z występowaniem niedoboru jodu w organizmie (po odstawieniu soli), a dodatkowo należy pamiętać, że jod można dostarczyć do organizmu także poprzez spożywanie ryb morskich lub owoców morza1.

 

Mit 2: Omijanie posiłków wspiera proces odchudzania.

W celu utraty nadmiernych kilogramów powinno pamiętać się o regularnych posiłkach z przerwami od 2,5 do 4 godzin pomiędzy nimi. Nie powinno doprowadzać się do głodzenia organizmu, ponieważ nie ma to pozytywnego wpływu na utratę zbędnych kilogramów2.

 

Mit 3: Ziemniaki tuczą.

Ziemniaki występują w wielu daniach kuchni polskiej. Są one źródłem m.in. potasu, witamin i białka. Przez wiele lat uważano, że ich spożywanie przyczynia się do przybierania na wadze. Jest to błędne przekonanie, ponieważ 100 g ziemniaków zawiera jedynie 73 kcal. Duży wpływ na kaloryczność ziemniaków ma sposób ich przygotowania – np. smażenie znacząco podnosi ilość kcal., - każde 10 g oleju to dodatkowe 88 kcal3.

 

Mit 4: Laktoza szkodzi, należy wyeliminować z diety mleko.

Coraz częściej ludzie decydują się na wyeliminowanie z codziennej diety produktów mlecznych zawierających z swoim składzie laktozę. Wynika to z faktu, iż wraz ze wzrostem wieku istnieje możliwość zmniejszania wytwarzania enzymu niezbędnego do rozkładu tego związku w organizmie. Jednakże występowanie nietolerancji laktozy w Polsce jest rzadkością. Problem ten częściej dotyka mieszkańców innych części świata. Dodatkowo często na nietolerancję laktozy cierpią dzieci, które wraz z wiekiem wyrastają z tej przypadłości. Należy również pamiętać, że w przypadku występowania ww. nietolerancji nie trzeba całkowicie rezygnować ze spożycia mleka i jego przetworów, a jedynie wystarczy zmniejszyć ilość ich spożywania4.

 

Mit 5: Nie należy jeść owoców po południu.

Przekonanie to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie od popularnej kilka lat temu, tzw. diety siedemnastodniowej. Jednym z jej założeń było spożywanie owoców jedynie do godziny 14. Uważano wówczas, że spożywanie owoców podnosi poziom cukru we krwi, a spożywanie ich wieczorem ogranicza czas organizmu na ustabilizowanie tego poziomu. Jednakże poglądy te nie mają potwierdzenia naukowego, a jeśli jesteśmy zdrowi to nie musimy martwić się przybieraniem na wadze z uwagi na spożywanie owoców w godzinach po popołudniowych5.

 

Mit 6: Spożywanie buraków leczy z anemii.

Buraki zawierają wiele cennych składników odżywczych, a jednocześnie są jednym z najpopularniejszych warzyw. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie prozdrowotnymi właściwościami buraka. Obecnie przeprowadzane są liczne badania służące udowodnieniu tezy dotyczącej pozytywnego wpływu buraków na leczenie chorób układu krążenia i nowotworów. Jednak na chwilę obecną nie istnieją żadne przesłanki naukowe, potwierdzające fakt, iż spożycie buraków ma wpływ na podniesienie poziomu żelaza we krwi. Należy pamiętać także o tym, że jedyną możliwością skutecznego leczenia i zapobiegania anemii powodowanej niedoborami żelaza jest spożycie tego składnika z żywnością lub w formie suplementów6.

Jak widzisz, z niektórych produktów nie musisz rezygnować w swojej diecie. Mogą one stanowić jej cenne uzupełnienie. Bardzo istotne, aby swoją wiedzę czerpać z zaufanych i wiarygodnych źródeł. Tylko w ten sposób możesz prawidłowo o siebie zadbać! Jeśli chcesz zobacz jakie inne mity jedzeniowe obalamy zobacz artykuł o 5 najpopularniejszych mitach żywieniowych.

  1. Dr inż. K. Stoś, prof. nadzw. NIZP-PZH - Sól - czy jej odstawienie powoduje niedobór jodu? -https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/sol-----czy-jej-odstawienie-powoduje-niedobor-jodu- (dostęp: 17.20.2021)
  2. Mgr inż. B. Dłużniewska - Ilość posiłków i ich omijanie - https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/ilosci-posilkow-i-ich-omijanie-- (dostęp: 18.02.2021)
  3. Mgr inż. M. Mękus - Czy ziemniaki tuczą? - https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-ziemniaki-tucza- (dostęp: 18.02.2021)
  4. Mgr inż. P. Gąsiewska - Czy osoby dorosłe nie powinny pić mleka? - https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-osoby-dorosle-nie-powinny-pic-mleka- (dostęp: 18.02.2021)
  5. Mgr inż. A. Taraszewska - Kiedy najlepiej spożywać owoce? - https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/kiedy-najlepiej-spozywac-owoce- (dostęp: 18.02.2021)
  6. Dr. inż. B. Wajszczyk - Na anemię buraki? - https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/na-anemie-buraki- (dostęp: 18.02.2021)